2019 Yılının Bir Kazanç Yılı Olmasını İstiyoruz

Değerli İkitelli OSB Haber okurları; 2018 yılı Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz Olağanüstü Genel Kurulumuzdan sonra İkitelli OSB’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaya başladım. Dergimizi takip eden okurlarımızın bildiği üzere, yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığım kurumumuzda yeni görevimi de Allah’ın izniyle layıkıyla yapmaya gayret göstereceğim.  Öncelikle İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin kurulduğu günden bugüne kadar bu kurumda hizmet eden, İkitelli’ye değer katan tüm büyüklerime ve yöneticilerimize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Yine onların desteği ve fikirleriyle yolumuza ışık tutmaya ve sanayicimiz için her şeyin en iyisini yapmaya çalışacağız.  Sizlere şahsımı tanıtmak amacıyla kısaca kendimden bahsetmek istiyorum.  Ben 1973 yılında İstanbul'da doğdum. Konya Bozkır'lıyım. İlk ve Ortaöğretimimi İstanbul'da tamamladım. Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesinde Yüksek Lisansını yaptım. Ayrıca Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi  mezunuyum. BLM Teknoloji Mühendislik LTD. Şti. olarak 20 yıldır sanayici kimliğimle faaliyet göstermekteyim. Sefaköy Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, İş Batı İş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı, KONSİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerimi sürdürmekle birlikte birçok dernek ve sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak yer almaktayım. Edindiğim tüm deneyim ve tecrübelerimi İkitelli OSB’nin hizmetine sunmaya çalışacağım.

Değerli okurlar, 2018 yılı tüm ülkemizde olduğu gibi bizler için de zor geçti. Biliyorsunuz üretim tüm koşullar iyi ve elverişli şekilde sağlandığı takdirde devam edebilir. Sanayicilerimiz gerek döviz kurundaki değişimler gerekse üretim kalemlerindeki maliyet artışı nedeniyle zor günler geçirdiler. İkitelli OSB’deki sanayicilerimizin en önemli sıkıntısı enerji fiyatlarındaki artış oldu. Bu konuda çok sayıda sanayicimizin şikâyetiyle karşı karşıya kaldık.  Ancak tüm bunlara rağmen öncelikle açıklanan destek programları, uygulamalar ve döviz kurundaki dalgalanmaya karşı alınan önlemler sanayicimizi az da olsa rahatlattı.  2019 yılından önemli beklentilerimiz var. Mart yerel seçimlerinden sonra daha rahat bir yıl olacağını düşündüğüm 2019’dan beklentimiz; önümüzü görebilecek kadar netlik ve üretene, sanayiciye kapasite artırımı için teşvik ve destek. Kısaca açacak olursak; takdir edersiniz ki sanayicinin ve üreticinin faaliyetini sürdürmesi için gereken üretim kalemleri oldukça yüksek maliyetli. Vergi, istihdam, enerji, ihracat, mesleki eğitim, Ar-Ge ve İnovasyon gibi birçok konuda desteğe ihtiyacımız var. Asgari ücretteki artışa karşılık devlet desteğinin sürmesi ülkemizdeki ve bölgemizdeki tüm firmalar için çok gerekli. Sanayi bölgelerinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi daha uygun fiyatla kullanılan elektrik için buna benzer veya yakın uygulamaya geçilmesi en önemli beklentimiz. 2019 yılının bir kazanç yılı olmasını istiyoruz.

İkitelli OSB bir KOBİ merkezi. 30 bine yakın KOBİ’nin faaliyette olduğu bir sanayi bölgesinde, kapısına kilit vurmak isteyen KOBİ’lerimizi ayakta tutmanın yollarını bulmalıyız.  Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın  Berat Albayrak  tarafından yapılan açıklamada KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceği belirtildi. 13 bankanın katılım sağladığı ve yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan işletmelere finansman imkânı sağlayacak olan KOBİ Değer Kredisi’yle imalat ve ihracat sektöründeki şirketlere azami 1 milyon TL destek verilecek. Hizmet sektöründeki şirketlere de azami 500 bin TL destek sağlanacak olan paketle toplamda 40 bin işletmeye kredi verilmesi öngörülüyor. Ayrıca 6 ayı geri ödemesiz, 36 ayda geri ödenecek kredide 1,54 faiz uygulanacak.  Elbette açıklanan Değer Kredisi, KOBİ’lerimiz için oldukça önemli. Her ne kadar şu anda destekler konusunda en ivedi beklentiler; istihdam, makine alımı ve enerji çerçevesinde şekillense de KOBİ’lerimizi ufakta olsa rahatlatacak bu tür adımlarla bölgemizin katma değerinde yüksek payı olan KOBİ’lerimizin güçlenebileceğini söyleyebilirim. KOBİ’lerimizin yanı sıra büyük ölçekli firmalarımızı da göz ardı etmemek gerekir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi sanayicimiz önünü görebilecek bir yıl yaşamak istiyor. Dövizin baskısını üzerinde hissetmek istemiyor.

İkitelli OSB %100 doluluk oranına sahip bir organize sanayi bölgesi. 2019 yılı projelerimiz içerisinde bölgemizin ihtiyaç duyduğu enerjiye yönelik öncelikli hedeflerimiz var. Kendi enerjimizi üretmenin yollarına yöneliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından hangisini bölgemizde uygulamak verimimizi arttırır buna odaklanıyoruz. Mesleki eğitim, olmazsa olmazımız. Bir lisemiz var biliyorsunuz. Bunun yanı sıra mesleki eğitime, mesleki yeterliliğe ve istihdama katkı sağlayacak eğitim yatırımları nasıl şekillendirilebilir onun üzerinde çalışıyoruz. İşsiz üniversite mezunları yerine meslek sahibi olmuş yeni bir nesil yaratmanın adımlarını atmak istiyoruz. İhracat ve ithalat dengesini sağlayabilmek, bölgemizdeki firmaları dünyaya açmak ve tanıtmak için bir fuar alanı yatırımını hayata geçirmeyi çok istiyoruz. Tüm bu hedeflerimize inançla ve çalışarak ulaşabileceğimizi biliyoruz. O yüzden önce İkitelli sonra ise ülkemiz için çok çalışacağız ve 2019’u bir kazanç yılına dönüştüreceğiz.

 

Saygılarımla…

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>