Milli ve Yerli Üretimde İkitelli'nin Önemi


Değerli okurlarımız ve sevgili arkadaşlar,  ülkemiz yeni bir seçim döneminden geçiyor ve bu dönem ekonomik göstergeleri de fazlasıyla zorluyor. İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki sanayicilerimiz başta olmak üzere üretim ve yatırım yapmaktan çekinmeyen herkesin sorunu doların durdurulamayan yükselişi. Özellikle ülkemizin geleceği için elini taşın altına koyan ve yatırım planlarını hiçbir dönemde ertelemeyen sanayicilerimizin rahatlamaya ve omuzlarındaki yüklerden kurtulmaya çok ihtiyacı var. Merkez Bankası ve hükümet yetkililerimizin akılcı ve hızlı hareket etmesi ivmeyi terse döndüreceğe benziyor. Temennimiz; her ne sebeple olursa olsun zaten birçok sorunla ve mali yükle uğraşan sanayicilerimizin bir an evvel kaygılarının giderilmesinden yanadır.

 

Sizlere yakın zamanda gerçekleşen ve İkitelli OSB için önem arz eden bir ziyaretten bahsetmek istiyorum. 1.Ordu Komutanımız Orgeneral Sayın Musa Avsever’i kurumumuzda ağırladık ve kendisiyle tanışma şerefine nail olduk. Bildiğiniz üzere Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Bakanlarımız konuşmalarının çoğunda ‘Milli ve Yerli Üretim’ vurgusu yapıyorlar.  Yerli otomobil, uçak, helikopter, tank, denizaltı ve her türlü askeri mühimmat isteğine yanıt verecek üretimlerde amaç; kendi ihtiyaçlarımızı kendimizin karşılaması ve dışa bağımlılığın azalmasıdır.  1.Ordu Komutanımız Sayın Musa Avsever de bu doğrultuda ‘İkitelli’de ne yapabiliriz, İkitelli sanayicisi savunma sanayimize nasıl katkı sağlar?’ sorularına yanıt aramak amacıyla kurumumuzu ziyaret etti. Öncelikle kendisine nazik ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum.  Yönetim kurulu ve denetim kurulundaki arkadaşlarımızın da katıldığı istişare toplantısında Sayın Avsever’in bizden beklentilerini ve bizim ne yapabileceğimizi konuştuk. İkitelli’de firmalarımızın her türlü yedek parça ve teçhizat temininde elinden geleni yapabileceğini dile getirdik. Sayısal rakamlar açısından Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük Organize Sanayi Bölgesi olan İkitelli OSB’nin, potansiyelini ve gücünü anlattık. Ülkesine ve milli değerlerine sıkı sıkıya bağlı Sayın Avsever’in heyecanı ve isteği, bizleri hem heyecanlandırdı hem de umutlandırdı. 

 

‘Milli ve Yerli’  üretimin ülkemizin tüm üretim alanlarına yansımasını sağlamak hepimizin öncelikli görevi olacaktır. Savunma sanayimizde dışa bağımlılığı azaltmamız; Türkiye’yi başta iç daha sonra ise dış mihraklara karşı güçlendirecektir. Bu yazdıklarımı okuyarak,  biz de bu işin içinde olmak istiyoruz diyen firmalarımızın ve kurum temsilcilerimizin fikirlerini ve değerlendirmelerini almayı çok isterim. Genel Kurulumuzda da ifade ettiğim gibi biz, herkesle el ele vererek çalışacağız. Birlik ve beraberliğimiz, altından kalkılması zor olarak görülen tüm işlerimizi kolaylaştıracaktır. 

 

Bu vesileyle destek ve katkılarınızla sonuçlandırdığımız “Afrin’e Destek Kampanyası”  hakkında da birkaç noktaya değinmeyi gerekli buluyorum. Sevgili arkadaşlar, Başakşehir Kaymakamlığımız ile başlattığımız kampanyada Afrin’de mücadele eden Mehmetçiklerimizin isteklerini öncelikli tuttuk. Ayni yardım amacıyla bölgemizdeki kooperatif başkanlarımızdan ve sanayicilerimizden destek istedik.  Nakit bağış bedeli 244.655,00 TL, ayni ürün bağış bedeli ise 266.761,54 TL olmak üzere toplamda 511.416,54 TL’lik bir yardım topladık. Toplanan ihtiyaç malzemelerini Kilis Valisi Sayın Dr.Mehmet Tekinarslan’a,  Saraçlar Sanayi Sitesi Başkanı ve Afrin’e Destek Kampanyası Komisyon üyemiz Ahmet Hacısoyu dostumuz teslim etti. Allah herkesten razı olsun. Canları pahasına mücadele eden Mehmetçiklerimizin hakkını asla ödeyemeyiz. Bir nebze de olsa yanlarında olduğumuzu hissettirmek bizim için de tarif edilemez duygulara vesiledir.  Tekrar emeği geçen, katkı sunan, zamanını bizlere ayıran herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kıymetli arkadaşlar, başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan 11 ayın sultanı Ramazan ayı içerisinde yazımı kaleme alırken bayramı görmeyi de temenni ediyorum. Aynı sofrayı paylaştığımız geleneksel iftarımızda, gönlünü ve muhabbetini bizlerle paylaşan dostlara, ülkemize, milletimize ve tüm İslam âlemine sağlıklı, mutlu ve hayırlı bayramlar diliyorum.

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>