Ekonomik  Savaşı Elbirliği ve Akıl Gücüyle Kazanacağız

Saygı değer okurlarımız,  yaz aylarını bitirip sonbaharı karşılayacağımız bugünlerde ülke olarak zor günler geçirdiğimizin farkındayız. İçinde bulunduğumuz günlere dair ifadelerime geçmeden önce 24 Haziran 2018 seçimlerinde Türkiye’nin ilk başkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmek isterim. Yeni sistemin ve yeni dönemin, ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu gelmesini temenni ediyorum. Bununla birlikte yeni sistemin kabinesinde yer alan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı da kutluyor, camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.  Görevi Sayın Varank’a teslim eden, bugüne kadar ki tüm çalışmaları ve özverisiyle sanayi camiamıza önemli katkıları olan Sayın Dr.Faruk Özlü’ye ise emeği ve katkıları için teşekkürlerimizi sunarız. Sanayi camiamızın yakından tanıdığı iki ismi daha yeni görevlerinden ötürü kutlamadan geçmek istemiyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olan Sayın Hasan Büyükdede ve yıllardır OSB’lerimizin yükünü hafifleten çalışmalar yapan, bizlerden desteğini esirgemeyen ve Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü görevine getirilen Sayın Ramazan Yıldırımı da yeni görevlerinden dolayı tebrik ediyorum. Nitelikleri ve çalışmaları tartışmasız olan bu değerli yöneticilerimizle önemli işler başaracağımıza inanıyorum.

“Zor zamanlar için müteşekkir olun çünkü sizi onlar yarattılar” sözünü hatırlayarak kötü zamanları atlatabileceğimizi ve o kötü günlerin mutlaka bize bir şeyler öğreteceğini düşünüyorum. Sevgili arkadaşlar biz,  15 Temmuz gibi hain darbe girişimini birlikte püskürtmüş bir milletin evlatlarıyız. Bizi 15 Temmuz’da yıkacak gücü bulamayanlar şimdi de ekonomik savaşla yıkmaya çalışıyorlar. Lakin başaramayacaklar!

Değerli dostlar konuya hızlı bir giriş yaptığımı düşünebilirsiniz. Ancak doların yükselmesi, kur baskısının ve kurdaki dalgalanmanın en çok sanayicilerimizi ve üretenleri etkilediğini en yakından takip eden biri olarak bu konuda birkaç kelam etmek isterim. Özellikle ham madde kullanımında dışa bağımlı firmalarımız çok sıkıntılı günler geçirdiler. Amerika Birleşik Devletleri ile aramızda yaşanan gerginlik asla bir rahip meselesi değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu ülke evanjelistler ve  onların planlarına teslim edilemeyecek kadar da kıymetlidir. Planlarını ülkemiz üzerinde uygulamaya çalışan herkes cezasını çekmelidir. Türkiye’nin bir dünya gücü oluşunu hazmedemeyenler bizi ekonomik saldırılarla yıpratmak istemektedirler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği dibi döviz kuru döviz kurşununa dönüştürülerek vurulmak isteniyoruz. Bu kurşunları geri çevireceğimizi biliyorum.

Nasıl mı?

Öncelikle ülkemize ve bizi yönetenlere inanacağız,

Var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz,

Üreteceğiz,

Yerli malı kullanımını ve yerli üretimi artıracağız,

Kendi teknolojimizi  yaratacağız ve kullanacağız,

Sanayi sektörü başta olmak üzere her alanda Türk Lirası kullanımını artırıp dolar kullanımını kısıtlayacağız.

Bu maddelerin yanı sıra konuyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın aldığı bir önlemi de eklemek gerekir.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, arsa tahsis bedellerinde artan döviz kuruna karşı sanayiciyi mağdur etmeyecek bir önlem aldı. Arsa spekülasyonlarının önüne geçmek amacıyla hazırlanan düzenleme ile OSB yatırımcısı döviz kurundaki iniş ve çıkışlardan etkilenmeyecek. OSB yönetimlerinin uymak zorunda olduğu düzenleme kapsamında parsel satışı yapacak OSB’ler, arsa fiyatını döviz cinsinden Türk Lirasına çevirecek. Asıl önemli nokta ise Türk Lirasına çevirme aşamasında yatıyor. Buna göre OSB’ler “güncel” döviz kurunu baz alamayacak. 1 dolar 3,77 Türk Lirası üzerinden hesaplanacak. Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nin 104’üncü maddesine göre; döviz cinsinden arsa fiyatı belirleyen kredi kullanan ya da kullanmayan tüm OSB’ler, döviz kuru için, parsel satışının gerçekleştiği yıldaki Merkez Bankasının ilk işlem gününü baz alacak. Buna göre yatırımcı, Merkez Bankasının 1 Ocak 2018 tarihli dolar kuru olan 3,77 Türk Lirası üzerinden daha ucuza arsa alabilecek. Yönetmeliğe göre, döviz cinsinden metrekare birim maliyeti belirlenen OSB’lerde, parsel metrekare birim satış fiyatı; parsel metrekare birim maliyetinin Türk Lirası karşılığı tutarının yüzde 25 fazlasını geçemeyecek.  Doların etkisizleştirilmesi için alınan bu önlemin OSB camiası için de yerinde olduğunu düşünüyor, camiamızdaki birçok sanayicimizin ve yatırımcının rahat nefes alacağını umuyorum.

Bunun yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Modelindeki 16 maddelik yeni paketin de sanayicilerimizi, KOBİ’lerimizi ve girişimcilerimizi olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Yazımı tamamlarken bu sayımıza görüşlerini bildirerek destek veren kooperatif başkanlarımıza da teşekkür ederim. Bu savaşı elbirliği ve akıl gücüyle kazanacağız.

Saygılarımla…

 

 

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>