Üretime ve Yatırıma Yüzünü Dönen Türkiye

Değerli okurlar Aralık ayı itibariyle bir yılı daha geride bırakmamıza 1 ayımız kalmış olacak. Gerçekten zaman su gibi akıyor. 2017 yılını çok kolay geçirdiğimizi söyleyemeyeceğim. Ülkemizin gerek ekonomik gerek siyasal gerekse küresel gelişmelere karşı direnci bizleri de etkiledi. Elbette ki ülkemizin geleceğine dair beklentimiz güçlü ve büyüyen Türkiye doğrultusundadır. Sanayi ve sanayi üretimi bu profili çizmenin en önemli baş aktörüdür.

Sevgili okurlar bildiğiniz üzere Üretim Reform Paketi sürecini çok yakından takip ettim ve pakete dair gelişmeleri köşe yazılarımda sizlerle de paylaştım. Paketin yasalaşmasından sonra eksik bulduğumuz noktaları ise görüş olarak ilgili kurumlara ilettik. Neticede bölgemizi de çok ilgilendiren ve sanayicilerimizin yoğun tepkisine sebep olan “OSB’lerde tesislerin birden fazla sanayiciye kiralanmasını öngören” madde, Plan ve Bütçe Komisyonundaki yoğun çalışmalarımız sonucunda tarafımız adına olumlu sonuçlandı. Buna göre, OSB’lerde yer alan sanayi parsellerindeki tesislerde bir katılımcı ya da katılımcının kiracısı üretim yapabilecek. Kanundan önce kurulan OSB, sanayi odalarının kurduğu OSB'ler ve küçük sanayi sitelerinden oluşan OSB'lerdeki 1 Temmuz 2017 tarihinden önce yapı kullanma izni alan tesisler, kiralamaya ilişkin kısıtlamalardan muaf olacak. Maddenin bölgemizin hassasiyetlerini gözeterek çıkarılmasını sağlayan AK Parti Grup Başkan Vekilleri Sayın Mustafa ELİTAŞ ve Sayın Mehmet MUŞ’a, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Süreyya Sadi BİLGİÇ nezdinde fazlasıyla destek sunan komisyonun tüm Ak Partili üyelerine, yine komisyon üyesi CHP İstanbul Milletvekili Sayın Bihlun TAMAYLIGİL’e, İkitelli OSB Camiası adına sonsuz şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bizleri ve bölgemizdeki tüm katılımcılarımızı, sanayicilerimizi sevindiren bir gelişme olduğunu özellikle ifade etmek isterim. Bu noktada hem İkitelli OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili hem de OSBÜK Denetim Kurulu Üyesi olarak yer aldığım çalışmalarda OSBÜK’ün ve İkitelli OSB’nin çok emek sarf ettiğini vurgulamam gerekir. Bugüne kadar görev aldığım tüm makamlarda, diyalog geliştirmenin ve tarafları yan yana getirerek sorunların çözümüne ilişkin iyi niyetli ve gayretli bir yaklaşım geliştirmenin önemli olduğunu bizzat yaşadım.

İkitelli OSB’de yaklaşık 7.5 yıl, OSBÜK’te ise İkitelli OSB’deki görevimle aynı zamanlı olarak görev yapma şansına sahip oldum. Her iki görev sürecinde de ülkemize hizmet etmek ve katkı sunmak çalışma önceliklerim arasında oldu. OSB’lerin üreten, gelişime ve yeniliğe açık, Ar-Ge ve inovasyonu önemseyen, istihdam yaratan faaliyetlerin öncüsü olduğunu bilen biri olarak bu yapıyı oluşturan ve yatırım yapmaktan korkmayan sanayicilerimizin her zaman elinin güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kıymetli yöneticilerimizin bizlere katkılarını her fırsatta dile getirmeyi bir borç biliyorum. Onların verdiği destek sanayicimizin işini kolaylaştırırken, ekonomideki dengeleri de ülkemiz lehine çevirecektir. Bakınız Eylül ayı ihracat rakamlarımız açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 artışla 11 milyar 337 milyon dolar oldu. Bu yılın Eylül ayında 2 milyar 152 milyon 110 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör oldu. Bunu 1 milyar 294 milyon 611 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 280 milyon 260 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamülleri sektörleri takip etti.

İhracat pazarları bazında Eylül ayında 139 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat yapılan ilk beş ülkeden Almanya'ya yüzde 8.3, İngiltere'ye yüzde 14, ABD'ye yüzde 36.5, İtalya'ya yüzde 1.5 ve Irak'a yüzde 2.2 artış kaydedildi. Eylül’de en fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında en yüksek artış ise yüzde 54 ile Rusya'yla oldu. Eylül ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke ise Almanya oldu. Okuduğunuz bu rakamlar gayet umut verici. Dış politikamızdaki gerginliklerin hafifletilmesi, ilişkilerin geliştirilmesi, yaklaşımların değiştirilmesi ihracat rakamlarımıza yansımış gibi görünüyor. Daha da iyi olacağına inanıyorum. 2019 yılındaki başkanlık seçimi hazırlıklarının şimdiden başladığını de gözetirsek gerek ülke içi gerekse ülke dışı tüm parametrelerin doğru okunması gerektiğini belirtmeliyiz. 2017 yılının son çeyreğinde ekonomimize etki eden gelişmelerin krize dönüşmesini engellemeliyiz. Bunun yolu ise cesur adımlar atmaktan geçer. Üretime, yatırıma yüzünü dönen Türkiye, dezavantajları avantaja çevirmeyi başaracak güçtedir. 

2017 yılının son köşe yazısı olması münasebetiyle yeni yılınızı da şimdiden kutlamak istiyorum. Ne ile karşılaşırsa karşılaşsın; hayata kenetlenen, pes etmeyen, vazgeçmeyen herkese 2018 yılının sağlık, mutluluk, huzur ve başarı getirmesini diliyorum. Saygılarımla…

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik tasarruf cihazı adı altında halkın kandırılmasına karşı ilgili otoriteleri harekete çağırdı. EMO; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Reklam Kurulu ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu`na gönderdiği yazıda İnternet`ten televizyonlara varıncaya kadar pek çok ortamda satışa sunulan elektrik tasarruf cihazlarının gerçekte bir tasarruf sağlamadığını teknik olarak ortaya koyarak, bu şekilde halkın kandırılmasına engel olunmasını istedi. Konuya ilişkin EMO Basın Bülteni`nin tam metnine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Devamı...>>>


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>