Şaban GÜLBAHAR'dan

Sanayicilerin Cesareti Karşılıksız Kalmamalıdır

Değerli okurlarımız sanayicilerimizin merakla beklediği Üretim Reform Paketi yasalaştı.  Paketin hazırlanış sürecinde yer alan ve yoğun mesai harcayan başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk ÖZLÜ olmak üzere tüm bakanlık yöneticilerine sanayicilerimiz adına teşekkür ederim. Bizleri yakından ilgilendiren konuların paketle çözüme kavuşturulması önümüzü görmek açısından çok değerlidir. Özellikle sanayicilerimizin yıllardır dile getirdiği Emlak Vergisi ve TRT Payının kaldırılması, üzerinde üretim yükü bulunan sanayicilerimiz için rahatlatıcı olmuştur.  Bunun yanı sıra paketten beklentilerimize ilave olacak birkaç hususu daha belirtmek isterim. Emlak vergisi düzenlemesinde eksik gördüğüm bir nokta var. Bir sanayici kendine ait bir yeri kendi işletemediğinde kiraya verirse kiralayan kişi emlak vergisinden muaf olamıyor.  Şahsımca bu konu ilerleyen zamanlarda çok tartışılır.  Sanayici şahsi olarak işletemediği bir yeri elbette ki kiraya verebilir. Ancak kiraya verdiği için emlak vergisinden muaf tutulmaması yeni sıkıntılar oluşturabilir. Bakanlığımızın bizden istediği görüş dosyasına maddeye ilişkin düzenleme taleplerimizi ilettiğimizi de belirtmek isterim.

Hem kamuyu hem de yatırımcıyı rahatlatacak başka bir konu ise; tarım alanlarının sanayiye açılıp açılmamasıdır. Ben “Sanayi ve tarım arazisi nasıl belirlenebilir?” sorusunun doğru cevaplandırılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer bu meselenin cevabı tatmin edici olursa bugüne kadar yaşanan çatışmaların ve sorunların ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bana kalırsa ilgili kurumlar her il için bölgesel bir çalışma yapmalıdır ve bir harita çıkarmalıdır. Nereler tarım alanı nereler değil bilmeliyiz. Biz sanayiciler yatırım ve üretim yapan tarafız. Yani cesaretimizin karşılığı kamuoyunda tepki yaratmamalıdır. Ülkemizdeki sanayicilerin daha istekli, verimli ve hedefe yönelik çalışmalar yapabilmesi için önlerini görebilmeleri şarttır. Bizleri fazlasıyla yoran meseleler Üretim Reform Paketi kapsamında değiştirilmiş olabilir fakat işleyişteki bürokrasi tembelliğini ortadan kaldıramazsak çokta etkileyici sonuçlara ulaşamayabiliriz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ersan ASLAN da bu duygularımızı destekleyici çok önemli bir açıklama yapmıştır.  Aslan, Türkiye’nin emekleyerek gitme şansı olmadığını dile getirerek, hıza ayak uyduramayan bürokratlar varsa artık kendileriyle yürünemeyeceğini kamuoyuyla paylaşmıştır. Evet, Türkiye kesinlikle emekleyerek yol alamaz. Her zaman söylediğim gibi hızlı ve çözüm odaklı yürümeliyiz. Buna engel oluşturabilecek her türlü sorun ile baş etmenin yollarını da mutlaka oluşturmalıyız.

Sevgili okurlarımız son olarak 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününe ilişkin görüşlerimi ifade etmek istiyorum. 15 Temmuz’un birinci yılını geride bırakırken yine çok üzüldük ve duygulandık. Ancak aynı zamanda da Türk Milletinin vakur duruşuyla gururlandık.  Yan yana olmayı başaran ve kenetlenen Türk Milleti sayesinde,  hain teröristleri kurumlardan temizleme ve etkilerini ortadan kaldırma sürecinde çok yara almadan bu bir yılı tamamladığımızı söyleyebiliriz. Kurumları teslim alan FETÖ’cü hainlerin hızlıca bu kurumlardan temizlenmiş olması ve devlet yetkililerimizin, emniyet görevlilerimizin yoğun mesaileri sonucunda kalkışmanın sorumlularının yakalanması uzun vadeli etkileri azaltmıştır. Darbe girişimcilerinin beklentileri gerçekleşmiş olsaydı şüphesiz ki Türkiye’yi zor günler bekliyor olacaktı. Hainleri durduran halkımız ekonomisine de, geleceğine de sahip çıkmayı başarmıştır. Ekonomik dinamiklerimizi ayakta tutan tüm kurumlarımız üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Üretim, yatırım, ticaret mekanizmaları işlemeye devam etmiş ülkemiz büyük yaralar almaktan kurtulmuştur. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda belirlenen siyasi politikalar, programlar ve yatırım planları sürdürülmelidir. Bunu başarabilirsek Türkiye uzun vadeli olumsuz etkileri minimize etmeyi sağlayacaktır. 

Saygılarımla

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik tasarruf cihazı adı altında halkın kandırılmasına karşı ilgili otoriteleri harekete çağırdı. EMO; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Reklam Kurulu ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu`na gönderdiği yazıda İnternet`ten televizyonlara varıncaya kadar pek çok ortamda satışa sunulan elektrik tasarruf cihazlarının gerçekte bir tasarruf sağlamadığını teknik olarak ortaya koyarak, bu şekilde halkın kandırılmasına engel olunmasını istedi. Konuya ilişkin EMO Basın Bülteni`nin tam metnine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Devamı...>>>


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>