Her İnsanın Hayatı Bir Hikâyedir…

Kıymetli arkadaşlar ve İkitelli OSB Haber dergimizi takip eden değerli dostlar, geçtiğimiz yılın ortalarında  “Ömür defterimizden eksilen sayfalar”  başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Üstüne bir yılı daha kapatmaya hazırlanıyoruz. Yazmak ve söylemek çok kolay ancak yaşamak ne kadar da zor. Her insanın hayatı bir hikâyedir. Önemli olan bu hikâyeyi okunacak ve değer görecek bir başyapıt haline getirmektir.

Kendini bilen insanı bilir, kendini seven her canlıyı sever. Rabbime şükürler olsun ki bugüne kadar ki hayatım kıymet bilerek ve nefes alan her canlıya değer vererek geçti. Neden böyle duygusal bir giriş yaptığımı merak eden okuyucularımız olabilir. Şöyle izah edeyim. Dünyanın fani işlerine dalıp giderken yaşamın baki olduğunu sanıyoruz. Ancak yakınlarımızı, sevdiklerimizi kaybettiğimizde boş bir dünyanın yolcusu olduğumuzu fark ediyoruz. Değerli dava ve yol arkadaşım, gönül dostumuz Faruk Başoğlu beyefendiyi Kasım ayında son yolculuğuna uğurladık. Tarif edilmesi zor duygular yaşadım. Bir kez daha anladım ki hayatı dolu dolu, sevdiklerimizle ve gönül kırmadan yaşamalıyız. Değerli dost Faruk Başoğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum. Camiamıza ve yakınlarına ise başsağlığı diliyorum. Yolculuğumuzun ne zaman ve nerede son bulacağı meçhul iken az önce de ifade ettiğim gibi hikâyemizi kurulabilecek en özel cümlelerle tamamlamalıyız. 

Sevgili arkadaşlar, bizi biz yapan değerlerimizi zaman zaman unutsak da hem bu dünya için hem de ahret için çalışmaya devam ediyoruz. Göreve geldiğimiz günden bugüne İkitelli’deki tüm arkadaşlarımızla beraber uyumlu, istekli, çözüm odaklı çalıştığımızı düşünüyorum. Sanayicilerimizin istek ve beklentilerini göz ardı etmeden, bağlı bulunduğumuz kurumlardan görüş alarak ve istişare ederek sonuca ulaşmayı sağladık. Özellikle OSB’lerdeki tesislerin birden çok kiracıya açılmasının önündeki engelleri kaldıracak olan 58. Maddenin(4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 18.maddesinin 10.fıkrası) Plan ve Bütçe komisyonundan, önerdiğimiz düzenleme ile geçmesi için çok çaba harcadık. İkitelli ve küçük sanayi yapılarının OSB’ye dönüştüğü İstanbul gibi büyük endüstri kentlerinde OSB sanayicileri, kararı büyük bir sevinçle karşıladı. Üretimin önündeki engelleri kaldırarak, atıl tesislerin sanayiye ve üretime kazandırılmasının önünü açacak olan yasayla ilgili beklentilerimiz yüksek. Ayrıca kriz sonrası daha ufak alanlarda üretim çarkını döndürerek faaliyette bulunan sanayicilerimiz düşünüldüğünde, boş kalan tesislerin yeni yatırımlara açılmasını ve kiraya verilebilir olmasını sanayi üretimini kamçılayacak bir adım olarak değerlendiriyorum. Bu doğrultuda bize destek olan ve maddenin görüşülmesi esnasında bölgemizdeki sanayicilerimizin sesine kulak veren AK Parti Grup Başkan Vekilleri Sayın Mustafa ELİTAŞ ve Sayın Mehmet MUŞ’a, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Süreyya Sadi BİLGİÇ'e, komisyonun tüm Ak Partili ve MHP’li üyelerine, yine komisyon üyesi CHP İstanbul Milletvekili Sayın Bihlun TAMAYLIGİL’e, İkitelli OSB adına teşekkür ederim. Vermiş oldukları destek karşılıksız kalmayacaktır. İstanbul’un gözbebeği, dünyanın ilgi odağı olan İkitelli;  ülkemizin kalkınmasına ve büyümesine, sanayinin başkenti olarak katkı sunmaya devam edecektir.

Yazımın son bölümünde büyük üstad Necip Fazıl KISAKÜREK’ten bazı alıntıları aktarmak istiyorum. Sıraladığımız bu maddelerin 2018 yılında daha çok hatırlanmasını ve unutulmamasını temenni ediyor, sağlıklı, huzurlu, birlik ve beraberliğimizin bozulmadığı barış içinde yaşacağımız bir yıl diliyorum.

- Yola birlikte çıktıklarını, yolda bulduklarınla değişirsen, hem yolunu kaybedersin, hem dostunu !

- Ya sadece Allah’a baş eğer, başka hiç kimseye eğmezsin, ya da herkese baş eğer, hiçbir şeye değmezsin.

- İnsanlar ikiye ayrılır; vaktini beşe ayıranlar, vaktini boşa ayıranlar.

- Camiye henüz dikeyken gel, yatay olarak zaten geleceksin.!

- Önüne gelenle değil, seninle ölüme gelenle beraber ol!

- Soruldu mu ne bilirsin diye, haddimi bilirim demeli.

  Soruldu mu ne istersin diye, hakkımı isterim demeli.

- Ömür ağaç dalından savrulan bir yapraktır, ne kadar genç olursan ol, sonun kara topraktır.

Saygılarımla.

 

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>