İKİTELLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KISA TANITIMI

30 bin işyeri, 300 bin çalışanı, yatırım değeri, üretimi, ihracatı, istihdamı ve ekonomiye katkısı ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesidir. Müteşebbislerin, Tarihi Yarımadada artık sürdürülmesi imkânsız hale gelen üretimlerine, İkitelli’de Modern tesislerde devam etmek için kendi öz kaynakları ile 700 hektarlık alan üzerine kurduğu bir sanayi, ticaret ve KOBİ şehri.

3 Ekim 2001 tarihinde Müteşebbis Heyetin kurulması ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişilik kazanmış, 450 megavat  kurulu gücü, 170 km 35 kilovolt yüksek gerilim yer altı kablo hattı, 425 adet trafo merkezi ile günlük 2,5 milyon kilovat saat elektrik tüketimi,  30 bin metreküp su, 550 bin metreküp doğalgaz tüketimi, 32 bin telefon aboneliği ve 25 kilometrelik ana arter yollarıyla Türk Sanayisinin önemli lokomotiflerinden biri olmuştur.

Geçen 25 yılda, dünyanın en büyük üretim, ticaret ve satış üslerinden biri haline gelen İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul Başakşehir’de TEM Otoyolunun kuzeyinde, Eminönü’ne 15 kilometre, Bayrampaşa Otogarı, Atatürk Havalimanı, yeni yapılacak olan Üçüncü Köprü Bağlantı yolu ve planlanan yeni Havalimanına yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Sektör çeşitliliğinde de dünya rekoru kıran İkitelli Organize Sanayi Bölgesi; 38 katılımcı Kooperatif ve 24 Müstakil Parselden oluşmaktadır. 11 kişilik Yönetim Kurulu ile yönetilmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut M.AYDIN’dır.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, 2011 yılında Bağcılar Güngören Sanayi sitesi içerisinde, çeşitli meslek dallarında eğitim veren Mesleki Eğitim Merkezini kurmuştur. Eğitim yatırımlarını önemseyen Başkanlığımız, aynı zamanda Organize Sanayi Bölgelerinde kurulmuş en büyük Meslek Okulunu sanayimizin ve sanayicimizin hizmetine sunmuştur.

Sanayicilerimizin öncelikli ihtiyaçlarından biri olan kalifiye iş gücünün temin edilebilmesi için harekete geçen 2013 - 2014 eğitim ve öğretim yılında, çağdaş eğitim anlayışıyla eğitime hazır hale getirilen, Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, özel okul ve kolej statüsünde, eğitim ücreti alınmayan,  %100 burslu olmak üzere 2014-2015 eğitim-öğretim yılında yeni açılan ek binasıyla 20.672 metrekare kapalı alanda; 99 derslik,34 atölye,6 laboratuar,2 yemekhane, kütüphane, kapalı spor salonu,130 kişilik konferans salonu ve sergi salonuyla eğitim vermektedir. 

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Dağıtım Lisansı serbest tüketici olarak yaklaşık 22 bin abonenin elektriğini ucuz, kaliteli ve kesintisiz bir şekilde vermektedir. Böylece;  Bölgemiz dışında yer alan diğer Sanayicilere oranla, en önemli üretim maliyet kalemlerinden biri olan elektriği büyük oranda, daha ucuza temin ederek, sanayicilerimize rekabet edebilme gücü adına katkı sağlamaktadır.

Mevcut yüksek gerilim trafo gücümüz 300MVA dan 450MVA ya yükseltilip, 2014 yılı içerisinde tesisi tamamlanan 150km 35kV(kilovolt) yer altı kablosu ile kurulumu tamamlanan CBS (Coğrafik Bilgi Sistemi) ,ÇM (Çağrı Merkezi),ABYS (Abone Bilgi Yönetim Sistemi) ve inşaatı tamamlanan Enerji Yönetim Binamızda hizmete alınarak Scada ve OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) ‘nin hayata geçirilmesi ile Elektrik Dağıtım Sistemimiz Dünyanın kullandığı en son teknolojiye kavuşmuştur. Bu sayede hedeflemiş olduğumuz minimum elektrik kesintisi, minimum kayıp ve sıfır kaçakla Sanayicilerimizin layık olduğu kalitedeki elektrik arz edilmektedir. 

 İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, İmar ile ilgili ruhsatlandırma çalışmalarına hız vermiş, gelinen bu noktada; bugün itibariyle, 33 Kooperatifin tamamına,  5 Kooperatife kısmi ve 14 müstakil parsele Yapı Ruhsatı verilmiştir. Ayrıca;  32 Kooperatifin tamamına, 6 Kooperatife kısmi ve 12 müstakil parsele de iskânları verilmiştir.

İmar ruhsatlarında olduğu gibi, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları konusunda da Bölgemizde ruhsatsız tek bir işyeri kalmayacak sloganıyla, titiz çalışmalarımız sonucu kısa zamanda tüm bölge büyük oranında ruhsatlandırılmıştır.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde yılda yaklaşık 7 milyar Dolarlık ihracat gerçekleştirilmektedir. Her gün 300 bin kişinin işine gelip, evine döndüğü İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde ulaşım, karayolu ve raylı sistemle kent içine farklı merkezlerden yapılmaktadır. 2014 yılının ilk çeyreğinde Metronun açılması; bölgenin ulaşım sorununu azaltmış, trafik yoğunluğunu ise hafifletmiştir. Günlük 400-500 bin kişi arasında değişen yolcu hareketi ve yaklaşık 50 bin tonluk eşya hareketi ile Sanayi, ticaret ve istihdamın başkenti konumundaki İkitelli Organize Sanayi Bölgesi yeni yatırımlarla değerli olan stratejik konumunu daha da arttıracaktır.   

İşyerlerinin sektörlere göre dağılımı

Deri Mamulleri, Ayakkabı ve Saraciye %25

Oto Tamir %12

Makine, Yedek Parça %14

Mobilya %8

Çorap, Triko, Konfeksiyon %7

Madeni Eşya %5

Tekstil, Dokuma %5

Kereste %3

Plastik %3

Demirciler %3

Pik Döküm %1

Metal Kaplama %1

Sarı Döküm %1

Hırdavatçılar %1

Kimyevi Madde %1

Diğer %10

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>